dohodnite si stretnutie s našim architektom:
+421 918 610 797
Mám záujem o cenovú ponuku

5 najneobvyklejších toaliet sveta

bg_blog

O tom, že aj toalety môžu byť lákavou turistickou atrakciou, Vás spoľahlivo presvedčí týchto päť príkladov. Od oblakov až po podmorský svet, od najzabezpečenejších po najpriehľadnejšie a s čerešničkou na torte, za ktorú by sa nehanbil ani Strýko Držgroš :) 


Na obrázku je zachytená nepriestreľná verejná toaleta nachádzajúca sa v Pekingu. Okrem guliek má údajne odolať aj explózii TNT, čo ju celkom určite činí najbezpečnejšou toaletou na svete. Tento bizarný projekt v hodnote 100 000 amerických dolárov je údajne jedným z mnohých bezpečnostných opatrení, ktoré prijala čínska vláda po teroristických útokoch v New Yorku, 11.9.2001.Umelkyňa Monica Bonvicini vytvorila túto verejnú toaletu v rámci svojho projektu "Don´t Miss a Sec.", teda "Nezmeškajte ani sekundu". Naráža tým zrejme na výhľad, pretože to, čo robí túto toaletu výnimočnou je fakt, že zatiaľ čo má zvonku zrkadlový efekt, zvnútra vidíte na ulicu akoby ste sa pozerali cez okno. Je v tom však malý chyták - efekt funguje iba ak je vonku slnečno a vnútri tma. Akonáhle by ste si rozsvietili (údajne tam spínač je), máte po súkromí :) Vyskúšať si to môžete vo švajčiarskom Bazileji. Na obrázku je zachytený výhľad z toaliet nachádzajúcich sa v Columbia Tower v americkom Seattle. Tie sa celkom určite zaraďujú medzi najvyššie položené na svete, aby ste ich navštívili, musíte sa vyviezť až na 76. poschodie, teda do výšky cca 250 metrov nad zemou. Ak nemáte strach z výšok, musí to byť jedinečný zážitok.
V tesnom kontakte s podmorským svetom sa môžete ocitnúť v Moomin papa café v japonskom meste Akashi. Vybudovanie týchto unikátnych toaliet vyšlo majiteľov na 270 000 amerických dolárov a stali sa vyhľadávnou turistickou atrakciou. Množstvo pánskych návštevníkov však odišlo s dlhým nosom - tieto toalety sú prístupné iba dámam.


 


Najlepšie na záver - toalety z rýdzeho, 24-karátového zlata nachádzajúce sa v Hong Kongu. Ich hodnota je 29 miliónov amerických dolárov a sú dielom miestneho klenotníka Lam Sai-winga. Nemenej zaujímavé je, že bol pri ich tvorbe inšpirovaný vodcom boľševickej revolúcie v Rusku, Vladimírom Leninom, ktorý sa údajne svojho času vyjadril, že najlepšie použitie zlata by bolo vybudovať z neho verejné toalety. Lam si to vzal k srdcu, aj keď napokon úplne nenaplnil víziu o ich dostupnosti verejnosti - pozrieť sa síce môžete, ale použitie je prísne zakázané.

Pozrite si aj